Dykhelg i Granvik
Lars Duvander är en sällsynt aktiv dykare från Götene Dykarklubb som gör runt 100 dyk/år. Lars tycker det har blivit allt svårare att få med sig någon att dyka med vid alla tillfällen. Samma sak gäller i Norge dit han regelbundet åker för att dyka. Föreningarna har många medlemmar, men det är få som dyker ofta och regelbundet.
I början av augusti började Lars att planera för en dykhelg vid Granvik - norr om Karlsborg i Västergötland. Lars bjöd in Götene Dykarklubb, Karlsborgs Dykarklubb och Vått-69 (Trollhättan) till träffen.
Den 10 oktober var det dags. Dykare från de olika föreningarna samlades i Granvik och gjorde ett gemensamt nattdyk. Därefter lite dyksnack och häng på verandan. Stugor hyrdes av Granviks Event.
På lördagen var det planerat för vrakdyk ute vid tre öar som som kallas för Fjuk. Tyvärr var det lite för blåsigt för att komma ut till vraken så det blev ett dyk vid Granvik istället med efterföljande lunch och "dö-tid". På eftermiddagen bjöds det på gemensam middag på Granviks Pub och Lars hade bjudit in en trubadur för underhållning.
Sent på lördagen var det dags för ett till nattdyk med efterföljande After Dive-häng på altanen. På söndagsmorgonen avnjöts det en god frukost och efter det hemresa.
Resultatet blev många nya kontakter och Lars förhoppning är att få fler dykare att hänga med och dyka framöver!

Fotograf: Lars Duvander