Gå till innehåll
Svenska Sportdykarförbundet
Svenska Sportdykarförbundet

DK Sjökorna 40 år!

Arrangemangen under jubileumsåret kommer att presenteras på hemsidan www.sjokorna.se.

DK Sjökorna, Göteborg, fyller 40 år 2014. Klubben bildades 1974 av ett gäng marinbiologistuderande och har fortfarande en marinbiologisk inrikting, även om klubben är öppen för alla oavsett bakgrund. Numera använder i stort sett alla medlemmar UV-kamera i jakt på allt bättre bilder på marint och sötvattensliv. Klubbens medlemmar tävlar flitigt och med framgång i UV-fototävlingar, och såväl aktuell svensk som nordisk mästare finns bland medlemmarna. En av klubbens styrkor är klubbträffarna varannan vecka, som oftast ägnas åt bildvisning där inte minst de mindre erfarna fotograferna kan få tips och råd för att utveckla sitt fotograferande.

Publicerad: 2014-01-28

Senast uppdaterad: 2018-02-27

Besöksadress

Fiskaregatan 5
593 33 Västervik

Postadress

Svenska Sportdykarförbundet
Svarta Lådan
Att: Aida AL Akrawi
Monbijougatan 17D
211 53 Malmö

Kontakta oss

08-699 65 15
info@ssdf.se

Fakturor postas digitalt

pdffaktura@kansliet.net

Måste vara i pdf-format och följande adress angiven:

Svenska Sportdykarförbundet
Fack: 5601
FE: 763
751 75 Uppsala