Förbundets nya styrelse utsågs på helgens årsmöte
STORT TACK TILL ALLA ER SOM PÅ NÅGOT SÄTT DELTOG PÅ ÅRSMÖTET UNDER HELGEN 25-26 APRIL!
Helgen 25-26 april var vi drygt 70 personer på plats för att tillsammans ta förbundets riktning framåt.
Lördagen startade med incheckning, mingel och möjlighet att träffa förbundets styrelse, kommittéer och kansli. Tillsammans med detta var det många som avnjöt god mjukglass (i mängder!) och nypoppade popcorn!
Lördag - "Förmöte"
Efter lunch öppnade årets "Förmöte". Ett möte där Verksamhet som skett under 2024/2025 presenterades, - av främst styrelse och kommittéer. Efter varje presentation fanns det möjlighet att ställa frågor och det blev en del intressanta diskussioner som vi kommer ta med oss framgent. Förmötet avslutades ca 18.00 och därefter var det dags för en gemensam middag.
Gemensam middag
Middagen startade med att uppmärksamma våra 3 föreningar som i år firar 50 år. Som gåva tilldelades de en glaspokal och ett diplom. Stort grattis till: DK Bottenskraparna, Waterfrogs och SDK Näcken!
Dessutom fick Mats Gunnarsson, ta emot ett välförtjänt certfikat som den första 4-stjärniga instruktören i Sverige någonsin. Stort grattis till dig, Mats!
Därefter kallades en hel del personer upp på scen för att få motta RF:s förtjänsttecken - för mångårigt förtjänstfullt ledar- eller funktionärsarbete inom Svenska Sportdykarförbundet (SSDF). Varmt tack till ert engagemang och grattis!
Annelie Pompe
Klockan 20.30, när maten intagits, smög sig Annelie Pompe upp på scenen. Kvällens föreläsning skulle starta och alla satt helt tysta och följde med i Annelies äventyr när hon berättade hur allt började kring bland annat fridykning för hennes del. Riktigt bra och inspirerande!
Söndag - Årsmöte
Klockan 09.00 startade årsmötet för 2026. Anna Iwarsson, Ordförande Riksidrottsförbundet, ledde oss lugnt och tydligt genom hela mötet och blev emellanåt förvånad kring hur bra vi, - styrelse och föreningar - tillslut, kom överens!
Target Shooting
En ny kommitté kommer starta inom förbundet, - Target Shooting. Mer info kommer att delges, men är ni nyfikna redan nu och vill veta mer så kan ni höra av er till Dykkommittén via mail: dk@ssdf.se
Efter många diskussioner och frågor, yrkanden och både bifall och avslag såg vi slutet av mötet. En ny styrelse utsågs och vi hoppas att alla ni som deltog fick en fin upplevelse tillsammans med oss under hela helgen! Förhoppningsvis hittade ni nya kontakter att påbörja samarbete med framöver, eller för att ha som bollplank och dela erfarenheter med?
Nu önskar vi nya förbundsstyrelsen lycka till! Lycka till, även till er föreningar, med den verksamhet som ni bedriver och arrangerar i er lokala förening, - den är betydelsefull för många!
När protokollet för mötet är kontrollerat och underskrivet kommer ni kunna läsa det i sin helhet på följande sida: Årsmötesprotokoll | Svenska Sportdykarförbundet Länk till annan webbplats.

Förbundsstyrelsen 2026/2027. Från vänster: Ordförande Catarina Emsevik, Göran Gustafsson Lundin, Pernilla Palm, Tommy Håkansson, Mikko Laulumaa, Sandra Åkesson, Peter Blomberg, Anders Bellström och Peter Fridh.
Publicerad: 2026-04-28
Senast uppdaterad: 2026-04-29