Nu är det dags för årets upplaga av SM i UV-foto.
SM i UV-foto sker i två steg, en uttagstävling med inskicksbilder samt i en final där tolv fotografer tävlar med bilder som tas på plats under två dykdagar.
Bilder till uttagstävlingen ska vara tävlingssekreteraren tillhanda senast den 3:e maj . Inskickning ska alltid föregås av en anmälan om deltagande, se nedan.
Obs att det är av stor betydelse för tävlingens utveckling att vi får många deltagare i uttagstävlingen. Vi vill därför uppmuntra till deltagande i denna. Alla som deltar får återkoppling i form av domarpoäng på sina bilder.
Alla som skickar in bidrag till uttagstävlingen har chans att vara med i utlottningen av en hel helg laddad med bra dykning, bekvämt boende och hemlagad thaimat hos Dyk-Leif.
Årets final i SM i UV-foto kommer att gå av stapeln hos Dyk-Leif i Hamburgsund 27-30 augusti.
Checklista:
-
Du representerar din klubb när du tävlar.
-
Om du går till final så ansvarar du och din parkamrat tillsammans med din lokala klubb för finansieringen av deltagandet.
-
Anmälan görs medelst e-post innehållande information om den tävlande till
. I anmälan ska följande information anges: Namn, adress, e-postadress, telefonnummer samt dykarklubb. Deltagarkoden, som du får i retur, utgör bekräftelse på din anmälan.
-
Beställ deltagarkoden i god tid, gärna NU!
Anta utmaningen och anmäl dig genom att skicka in bilder senast den 3:e maj!
Har du frågor? E-posta till tävlingsledningen
(OBS: skicka inte bilder till denna adress).